In derulare

Incepand cu data de 01.06.2020 Primaria Orasului Murfatlar a semnat contractul de finantare pentru proiectul "Dezvoltarea si promovarea mastenirii comune", cod eMS 1010, depus in cadrul Programului "Bazinul Marii Negre" 2014-2020. Proiectul este propus de un parteneriat format din Primaria Orasului General Toshevo, Bulgaria, partener principal si partenerii Primaria Murfatlar si Primaria Orasului Bolgrad, Ucraina.

Este un proiect in parteneriat cu Municipalitatea General Toshevo - Bulgaria si Bolgrad - Ucraina.

Proiectul „Dezvoltarea și promovarea patrimoniului comun” își propune să rezolve următoarele probleme și provocări comune în regiunea transfrontalieră, parte a zonei Mării Negre:

• Necesitatea creșterii potențialului turistic prin dezvoltarea și comercializarea produselor turistice competitive, bazate pe bogatul patrimoniu natural, cultural și istoric.
  • Necesitatea investițiilor care vizează restaurarea, reconstrucția și modernizarea obiectelor de importanță culturală și istorică și îmbunătățirea stării lor funcționale.
  • Sprijinirea dezvoltării antreprenoriatului în turism și sectorul cultural și investiții în resurse umane și inovare.
  • Crearea condițiilor de continuitate între generații prin stimularea interesului și iubirii tinerilor față de moștenirea comună.

Acest proiect este integrat. Partenerii din fiecare parte a frontierei contribuie cu elemente diferite pentru atingerea obiectivelor proiectului.
Fiecare dintre cele trei regiuni, în funcție de specificul lor, va fi implicată în diferite metode și instrumente în diferite activități, dar cu același obiectiv: integrarea și concentrarea pe eforturile de accelerare a dezvoltării regionale și transfrontaliere, sporirea competitivității și a ratingului investițiilor. Dezvoltarea turismului prin utilizarea eficientă și responsabilă a valorilor naturale, culturale și istorice și prin dezvoltarea unor forme alternative de turism.
Cu sprijinul programului va fi restaurat un monument al patrimoniului cultural și istoric, vor fi reconstruite două instituții culturale, iar zonele din jur vor fi îmbunătățite.

Ca urmare a implementării proiectului vor fi realizate trei studii și va fi susținută o strategie comună pentru dezvoltarea turismului în regiunea transfrontalieră, vor fi susținute trei evenimente transfrontaliere - 3 forumuri turistice de afaceri cu expuneri. Șase produse turistice vor fi dezvoltate în comun - două rute turistice și 3 tabere tematice și un portal web multilingv, cu un instrument interactiv-GIS care permite interacțiunea ușoară cu utilizatorul.
Vor participa parteneri potriviți - Municipiul General Toshevo, Municipiul Murfatlar și Consiliul Local al orașului Bolgrad, în administrarea căruia funcționează centre culturale, muzee istorice și instituții de învățământ. Toți partenerii implicați în toate grupurile și activitățile într-o manieră interconectată.
Proiectul corespunde obiectivului general al planului, obiectivului specific    Promovarea afacerilor și antreprenoriatului în bazinul Mării Negre, la prioritatea 1.1Promovarea afacerilor și antreprenoriatului în sectorul turistic și cultural a fost confiscată. Proiectul își propune să încurajeze oportunitățile de afaceri inovatoare transfrontaliere și să creeze condiții pentru dezvoltarea social-economică durabilă și prosperitatea comunităților de coastă din Marea Neagră.    In ceea ce priveste investitia la scara mica propusa de Murfatlar, aceasta se refera la urmatoarele lucrari de reparatii la Casa de Cultura Murfatlar, sub denumirea de "Lucrari de amenajare si reparatii la curtea Casei de Cultura", adresa Aleea Margaritarelor nr. 9-9A, Murfatlar, dupa cum urmeaza:

1. Pavarea curtii Casei de Cutura – 625 mp;
  2. Reparatii la scena si acoperisul scenei – 88 mp;
  3. Reparatii la vestiar si grupul sanitar – 35 mp;
  4. Reparatii la pereti si panouri de expunere – 68 mp;
  5. Reamenajarea spatiilor verzi in interiorul curtii- 15 mp.

Valoarea estimata a investitiei = 127.600,24 euro

Contribuţia proprie ce îi revine in calitate de Partener PP2 din costurile eligibile, respectiv 8%,precum si costurile neeligibile sau alte costuri aferente proiectului, vor fi suportate de U.A.T.oras Murfatlar. Conform Art.13 alin 4 din Ordonanta 29/2015 “Pentru programele finantate din ENI prevazute la art.4 alin.3 lit.a,b si d, sumele reprezentand cofinantarea publica asigurata de la bugetul de stat se acorda pentru proiectele, altele decat cele aferente componentelor de asstenta tehnice, la care beneficiarii lideri/beneficiarii parteneri sunt institutii publice sau organizatii neguvernamentale din Romania si reprezinta maximum 8% din fondurile externe nerambursabile de care beneficiaza acestia, dar nu mai mult de 72% din  contributia financiara eligibila pe care o asigura in proiect”.

Valoarea totala a proiectului : 1.147.440,10 euro.
Valoarea proiectului Partenerului PP2 - Murfatlar este de = 338.816.85 euro.
Perioada de implementare a proiectului va fi de 24 luni.