Beneficii de asistență socială

Ajutoarele pentru încălzirea locuinței se acordă conform OUG 70/2011 privind măsurile de protecție socială în perioada sezonului rece.

Ajutorul lunar pentru ENERGIE TERMICĂ se acordă în situația în care venitul net mediu lunar pe membru de familie este de maxim 786 lei în cazul familiilor și de maxim 1082 lei în cazul persoanei singure.

Pentru acordarea ajutorului cu GAZE NATURALE, ENERGIE ELECTRICA, precum şi cel cu LEMNE, CĂRBUNI ŞI COMBUSTIBILI PETROLIERI limita maximă a venitului net pe membru de familie este de 615 lei atât în cazul familiilor cât şi în cazul persoanei singure.

Actele se depun între 1 – 20 ale fiecărei luni.

Cererea-declaraţia pe proprie răspundere va fi înregistrată doar împreună cu documentele doveditoare solicitate, în funcție de fiecare caz, respectiv:

1. Documente doveditoare privind componenţa familiei:

• actele de identitate ale solicitantului şi membrilor familiei (B.I., C.I., C.I.P.);
  • certificatele de naştere ale copiilor în vârstă de până la 14 ani;
  • certificatul de căsătorie sau, după caz, hotărârea de divorţ;
  • adeverinţă eliberată de către asociaţia de proprietari în care se menţionează numărul membrilor de familie, numele şi prenumele acestora
  • hotărâre definitivă de încuviinţare a adopţiei, de plasament familial al minorului; actul din care să rezulte calitatea de tutore sau curator;
  • alte documente solicitate, după caz.

2. Documente doveditoare privind veniturile:

• adeverinţă de salariat, din care să reiasă venitul net şi valoarea bonurilor de masă, prime, indemnizaţii de hrană, etc;
  • talon de şomaj;
  • talon de pensie, pentru toate categoriile de pensii/ adeverinţă eliberată de Casa de Pensii Constanta din care să reiasă dacă figurează cu dosar;
  • talon de indemnizaţie, pentru toate categoriile de indemnizaţii;
  • certificat de încadrare în grad de handicap;
  • adeverinţă de venit eliberată de Administraţia Finanţelor Publice pentru anul în curs, pentru toţi membrii majori, indiferent de venitul obţinut (în funcţie de veniturile obţinute vor putea fi solicitate la depunere acte suplimentare, de exemplu: un extras de cont pentru luna în care se depune cererea pentru a constata dacă persoana sau familia deţine un depozit bancar cu valoare mai mare de 3000 lei);
  • alte documente doveditoare, după caz.

3. Documente doveditoare privind locuinţa:

• contractul de vânzare – cumpărare deţinut de titular;
  • contractul de vânzare-cumpărare cu clauză de întreţinere sau cu clauză de habitaţie;
  • actul de succesiune deţinut de titular;
  • contractul de închiriere deţinut de titular;
  • contractul de comodat deţinut de titular;
  • împuternicirea legală întocmită de proprietarul locuinţei sau de titularul contractului de închiriere, ori de reprezentantul legal al persoanei singure care nu a împlinit vârsta de 16 ani;
  • alte documente solicitate, după caz.

Pentru persoanele care au domiciliul legal situat pe raza altei unităţi administrativ-teritoriale se va depune o adeverinţă de negaţie eliberată de primăria de domiciliu din care să rezulte că nu a depus cerere pentru acordarea acestui tip de ajutor şi  certificatul fiscal eliberat de Serviciul de Impozite şi Taxe Locale.

Documente TIPIZATE
 Cerere acordare drepturi de asistenta sociala
 Cerere pentru modificarea cererii de acordare drepturi de asistenta sociala
 Lista bunuri excludere incalzire