Notă de informare 26.01.2020
   Conform Strategiei de vaccinare împotriva COVID-19 în România, aprobată prin Hotărârea nr. 1031/2020, modificată și completată prin Hotărârea nr. 12/2021, în etapa a II-a de vaccinare este cuprinsă și următoarea categorie de populație la risc:
- adulți cu vârsta peste 65 ani;
- persoane aflate în evidență cu boli cronice, indiferent de vârstă;
- persoane încadrate într-un grad de handicap, persoane imobilizate, persoane imunodeprimate, însoțitorii acestora și persoanele care locuiesc la același domiciliu cu acestea;
-persoane fără adăpost.

Cum vă puteți înscrie pentru vaccinare:

Pentru programare prin intermediul Direcției de Asistență Socială - Primăria orașului Murfatlar:
- sediu - calea București nr. 15, bl. BA2, parter (unde funcționează și Serviciul de Taxe și Impozite)
- telefon 0372 727 167

Facem precizarea că pentru înscrierea pe platformă și, ulterior, pentru programarea la vaccinare sunt necesare următoarele date:
     - Nume și prenume
     - CNP
     - Serie și număr CI/BI
     - Telefon
   Totodată, vă informăm că programarea se poate face în funcție de preferințele dvs.: centrul de vaccinare, dată și oră.

Pentru a facilita accesul persoanelor vulnerabile care nu se pot deplasa, dar doresc vaccinarea, iar aceasta nu se poate realiza prin echipele mobile de vaccinare sau medicina de familie (conform Strategiei de vaccinare), Primăria orașului Murfatlar vine în ajutorul acestora și facilitează transportul către centrele de vaccinare, cu microbuzul instituției.

Programarea transportului se va face ulterior programării pentru vaccinare.
Numărul de telefon la care se poate suna pentru programare este 0372 727 167 - Direcția de Asistență Socială, luni – vineri – 08.00- 16.00.[/box]