Proiecte de hotarâri supuse aprobarii pentru urmatoarea sedința a Consiliului Local Murfatlar

Pentru a veni în întâmpinarea doleanţelor cetăţenilor oraşului Murfatlar şi având în vedere transparenţa decizională, supunem atenţiei publice câteva proiecte de hotărâri ce vor intra in procedură de aprobare.
   Primul se referă la anularea unor accesorii aferente obligațiilor bugetare principale restante la data de 31.03.2020 inclusiv, datorate bugetului local de către contribuabili de pe raza administrativ teritorială a orasului Murfatlar.
   Primăria orașului Murfatlar vine în sprijinul contribuabililor care figurează cu restanțe la plata impozitelor și taxelor locale și care doresc să beneficieze de facilitățile fiscale prevăzute în Ordonanța de Guvern nr.69/2020-respectiv scutirea la plata majorărilor de întârziere la plata integrală a obligațiilor bugetare principale .
   Persoanele interesate pot depune notificări ale intenției de acordare a acestei facilități fiscale la sediul Primariei Murfatlar.
Vezi Proiectul de hotarâre privind: Anulare Accesorii 2020 - OUG 69 din 2020

Al doilea proiect are în vedere Regulamentul privind înființarea, atribuirea, folosirea și organizarea locurilor de parcare de reședință de pe raza orașului Murfatlar.
   Având în vedere numărul mare de autovehicule înmatriculate pe raza orașului Murfatlar și a numeroaselor solicitări venite din partea cetățenilor orașului cu privire la reglementarea locurilor de parcare, Primăria Orașului Murfatlar intenționează amenajarea unor "Parcări de reședință" . Hotararea supusă dezbaterii aprobă Regulamentul privind înființarea, atribuirea, folosirea și organizarea locurilor de parcare de reședință de pe raza orașului Murfatlar și stabilește modul de atribuire a acestor locuri de parcare .
   Persoanele interesate pot depune propuneri , amendamente la sediul Primăriei orașului Murfatlar până la data de 20 Noiembrie 2020
Vezi Proiectul de hotarâre privind: Spatiile de parcare

Cel de-al treilea priveste stabilirea impozitelor și taxelor locale, precum și a taxelor speciale, pe anul 2021.
   Pentru anul 2021 impozitele și taxele locale vor fi actualizate cu rata inflației pentru anul 2019 respectiv cu 3,8% , această actualizare a impozitelor și taxelor locale cu rata inflației este impusă de prevederile art. 491 din Legea nr.227/2015- privind Codul Fiscal cu modificările și completările ulterioare.
Vezi Proiect de hotarâre privind: STABILIREA IMPOZITELOR SI A TAXELOR LOCALE

Asteptăm observaţii şi sugestii la proiectele supuse dezbaterii. Acestea pot fi trimise pe adresa de e-mail: