STIMATI CETATENI,

Prin prezenta dorim sa va informam ca in conformitate cu prevederile Legii nr. 115/2015 pentru alegerea autoritatii administratiei publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare , precum si ale Legii nr. 208/2015 privind alegerea Senatului si a Camerei Deputatiilor , precum si pentru organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente , pentru procesele electorale viitoare Autoritatea Electorala Permanenta gestioneaza si actualizeaza Corpul Expertilor Electorali prin care se intelege evidenta permanenta a persoanelor care pot deveni presedinti ai Birourilor Electorale ale sectiilor de votare sau loctiitori ai acestora , precum si operatori de calculator.

Admiterea in Corpul Expertilor Electorali se face pe baza de examen in vederea obtinerii avizului favorabil acordat de Autoritatea Electorala Permanenta pentru activitatea desfasurata ca presedinte al Biroului Electoral al Sectiei de Votare/ loctiitor al acestuia precum si pentru operatori de calculatori .
In acest sens Primaria Orasului Murfatlar doreste sa identifice persoane interesate sa participe la procesele electorale viitoare si care doresc sa faca parte din Corpul Expertilor Electorali . Autoritatea Electorala Permanenta acorda aviz favorabil persoanei care a exercitat functia de presedinte al biroului electoral al sectiei de votare / loctiitor al acesteia sau operatori de calculator la cel putin un scrutin si care indeplineste urmatoarele conditii :
a) are cetatenia romana;
b) cunoaste limba romana , scris si vorbit;
c) are varsta de min 18 ani impliniti ;
d) are drept de vot;
e) are o stare de sanatate corespunzatoare indeplinirii functiei ;
f) nu face parte dintr-un partid politic ;
g) nu este urmarita penal , trimisa in judecata penala sau condamnata penal ;
h) nu a savarsit contraventii in legatura cu alegerile sau cu referendum pe durata indeplinirii functiei de peresedinte al biroului electoral al sectiei de votare sau loctiitor al acestuia;
i) nu a savarsit erori in operatiunile de consemnare a rezultatelor votarii in procesele verbale prevazute de legislatia in vigoare ;
j) nu a fost exclusa din corpul expertilor electorali si nu s-a retras din Corpul Expertilor Electoral;
k) are capacitate deplina de exercitiu;
l) a absolvit invatamantul general obligatoriu;

In situatia in care indepliniti conditiile legale mentionate mai sus si va decideti sa faceti parte din Corpul Expertilor Electorali va rugam sa completati si sa inaintati inscris sau electronic o CERERE la Autoritatea Electorala Permanenta, datata si semnata , insotita de o copie a actului de identitate si o copie a actului de studii . Modelul de cerere il puteti accesa pe site-ul AEP http://www.roaep.ro/instruire/corpul-expertilor-electorali.
Precizam ca pe perioada desfasurarii activitatii in sectiile de votare veti primi o indemnizatie stabilita prin Hotararea Guvernului.

PRIMARUL ORASULUI MURFATLAR ,
COJOCARU GHEORGHE